2019. október 12., szombat

I. világháborús hősi halott - Szvitek András

Községünk köztéri szobrai, emlékei




Ecseren elsősorban a népi vallásosság jelei mutatkoznak meg a faluban felállított köztéri szobroknál.

A XIX. század végéről, illetve a XX. század első feléből származnak a község útszéli keresztjei, melyek felállításukkor a falu lakott területének akkori határát jelölték. A Rákóczi utca-Hunyadi utca torkolatánál lévő kereszt a régi (Petőfi utcai) temetőből való. A temető felszámolása után - a XX. század elején - szállították jelenlegi helyére. A keresztet Jedlicska Antal és felesége, Mészáros Ilona állíttatta 1881-ben. 1997-ben egy nyári vihar alkalmával a mellette lévő fa rádőlt, így a kereszt több darabra tört. A községi önkormányzat állíttatta helyre még ebben az évben. A Zrínyi utca alsó végén álló kereszt 1908-ból származik. Állíttatta: id. Zsilinszki Mihály és felesége, Pintér Anna. A Zrínyi utca felső végén lévő keresztet 1944ben állíttatta Kiss József és családja. A Kálvária utca és a Szent Imre utca találkozásánál áll az 1932-ben Szlifka András és neje, Csaja Julianna által állíttatott kőkereszt.

A temetőben lévő kereszten nem található utalás arra, hogy melyik évből származik. A temetőt 1909-ben nyitották meg, korabeli feljegyzések szerint ekkor egy fakereszt került itt felállításra, ezután cserélték le a jelenlegi kőkeresztre. Visszaemlékezések alapján 1959-ben került jelenlegi helyére a régi (Rákóczi utcai) temetőből. Az ecseri temetőben található még néhány régi fejfa és kő síremlék, melyek említésre méltóak. A máltai kereszthez hasonló faragott fejfák csak környékünkre voltak jellemzőek. Sajnos, mára csupán néhány darab maradt belőlük. Négy kő síremlék jelzi a temetői kereszt mellett található ecseri papok sírját, akiknek hamvait a régi ecseri temetőből hozták át 1959-ben. Mikla Pál sírja mellett nyugszik Igaz Péter esperes plébános, aki a XX. század elején komoly felújítást végeztetett az ecseri templomon. A temetőben található a II. világháború alatt Ecseren elesett 27 magyar katona közös sírja is.

A Kálvária utca felső végén álló fakereszt viszonylag új. Korábban a határt vigyázta egy fakereszt pléhkrisztussal, kb. 300 méterrel távolabb a mostani helyétől, azonban a tsz-tulajdonba került földek közötti dűlőutak megszüntetése, illetve áthelyezése folytán szinte megközelíthetetlenné vált ez a fakereszt, és gondozás híján az időjárás áldozatául esett. A 80-as években a római katolikus egyházközség állíttatta a jelenlegi keresztet a Kálvária utca végén, a lakott területhez közelebb. Érdekesség, hogy a kereszten függő Corpus korábban a régi plébánia előterében volt elhelyezve.

A templom főbejárata előtt álló szürkemárvány kereszt 1992-ben készült. A korábban itt álló keresztet Pintér Márton és felesége állíttatta 1882-ben, mely leromlott állapota miatt az 1990-es évek elején lebontásra került.

Az I. világháború hősi halottainak emlékét megörökítő táblát 1923-ban helyezték a templom bejárata fölé. A táblán két kivont kard között szerepel az 52 ecseri hősi halott neve:

Bencze János Kálmán Győző Pintér Mihály
Benyo István Konda András Sosovicza Illés
Blaskovits István Konda István Szántai Mihály
Blazsek István Konda János Szekrenni Miklós
Breznyik János Konda József SzilágyiIstván
Durai József Luzsák István Szlifka János
Ellenbacher Pál Márkus István Szlifka István
A. Gattyán János Maszló András Szlifka József
Gattyán János Mazúr János Szlovák József
Gréf Nikáz Merczel József Sztancsik József
Greskó István Merczel Mihály A. Sztancsik József
Greskó Pál Motloch József Szvitek András
Harazin István Motolai János Trepák József
Holbis Mihály Novák János Turcsány Mihály
Horinka János Patik Kálmán Veres János
Horváth János Papp József ZsacsikMihály
Hranka József PintérJános
Forrás:




In:

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/Ecser/pages/tortenet/017_kozsegunk_kozteri.htm


Gyűjtőmunka: Pécsi-Varga Éva








Könyvészeti adatok






Aszódi Csaba András


Ecser története









Elektronikus megjelenítés:

NKÖEOK Szerkesztőség - 2007
















Kiadja: Ecser Község Önkormányzata



A kiadásért felel: Harazin István polgármester



Tervezés és szerkesztés: Demeter Zoltán



DZL-Kiadó - 2000



ISBN: 963 00 3282 1



Készült 650 példányban az Eurovia Kft. Nyomdaüzemében



Felelős vezető: Papp Sándor







A könyv Ecser Község Önkormányzatának megrendelésére a Magyar Millennium 2000 támogatásával készült 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése