Jegyzetek - megjegyzések Kardos László: Egyház és vallásos élet egy mai faluban (Bakonycsernye -1965) Kossuth Könyvkiadó, 1969 c, kötetéhez
A könyv anyagát Kardos László gyűjtötte. Sajnos a szerzőről első olvasás után is elég nehéz adatokat szerezem, pedig próbálkoztam.
Ahogy a kötet borítóján az ismertetésben elhangzik, néprajzi kutatóként "egyetlen dunántúli falu, Bakonycsernye társadalmát mérte fel aprólékos szociológiai munkával, hogy feltárja a hagyományos egyházaknak, elsősorban az evangélikus egyháznak a falu életében játszott múltbeli és mai szerepét, felderítse a különböző szekta-egyházak kialakulásának és működésének körülményeit, s egyáltalában az egyház és vallásos élet szerepét és hatókörét a mai faluban. Nem elégszik meg a leíró módszerrel, hanem igen alaposan elemzi a mai vallásos élet jelenségeit, az egyházak tevékenységével felvetődő problémákat, s olyan tényekre és jelenségekre hívja fel a figyelmet, olyan következtetéseket von le, amelyek jelentőségüket tekintve messze túlmutatnak Bakonycsernye határain."
Az 1969.-ben megjelent kötet előszava a bakonycsernyei falusi kocsik és parasztszekerek látványának említésével kezdődik, melyek a főváros és a nagyvárosok országútjain vonultak a piacokra. Mellettük elmaradhatatlan társként a kutyák is ott voltak.
A kép számtalan gondolatot ébreszt az emberben, ha olvassa, ha feldolgozza...
Bakonycsernyét akkoriban tót faluként tartották számon.
Érdemes a kifejezéseknek kicsit utána is nézni.
Parasztok és proletárok is éltek itt, furcsa keveredésben.
Mezőgazdasági cselédek és napszámosok mellett bányamunka, vándorkereskedés, parcellás bérlet volt a legmesszemenőbb horizontja ...
A környező nagybirtokok a birtokos rétegek boldogulását is kurtára szabták.
Mégis, neveket kevésbé lehet találni bárhol a feljegyzésekben, elemzésekben....
Kóstoló...
A munka java hátra van...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése